تبلیغات
امام علی(ع): بشنو و بفهم و باور کن بعد بکار ببند تا رستگار شوی. - سخنان امام حسین (ع) با حرّ(ره)
شنبه 27 آبان 1391

سخنان امام حسین (ع) با حرّ(ره)

   نوشته شده توسط: عشاق المهدی(ع)    نوع مطلب :محرم ،پند ،حضرت امام حسین(علیه السلام) ،

گفتار حضرت در پاسخ تهدید حُرّ و بیان آمادگی برای شهادت

حرّ بن‌ یزید با آن‌ حضرت‌ همراه‌ بود؛ و در راه‌ و حركت‌ جدا نمی‌شد و می‌گفت‌:

ای‌ حسین‌! من‌ با این‌ گفتارم‌ خدا را درباره‌ خودت‌ به‌ یادت‌ می‌آورم‌، كه‌ من‌ گواهی‌ می‌دهم‌ كه‌ اگر جنگ‌ كنی‌ كشته‌ خواهی‌ شد!

«حضرت‌ در پاسخ‌ حرّ فرمود: آیا از مرگ‌ مرا می‌ترسانی‌؟! و‌آیا اگر مرا بكشید، از پدیده‌ها و عواقب‌ ناپسند آن‌ رها می‌شوید؟!

من‌ همان‌ كلامی‌ را می‌گویم‌ كه‌ برادر أوسیِ ما به‌ پسر عموی‌ خود گفت‌ در وقتیكه‌ می‌خواست‌ برای‌ نصرتِ رسول‌ خدا صلّی‌ الله‌ علیه‌ وآله‌ وسلّم‌ برود؛ و پسر عمویش‌ او را می‌ترسانید و می‌گفت‌: كجا می‌روی‌؟ تو حتماً كشته‌ خواهی‌ شد! او در جواب‌ گفت‌: من‌ حتماً می‌روم‌ و جوانمرد را از مرگ‌ ننگ‌ و عاری‌ نیست‌؛ اگر عملش‌ برای‌ حقّ باشد و از روی‌ حال‌ تسلیم‌ و رضا مجاهدت‌ كند. و با بذل‌ جان‌ و نفس‌ خود با مردمان‌ صالح‌ و نیكوكار مواسات‌ كند؛ و از مردم‌ مَطرود و ملعون‌ جدا شود، و با مُجرم‌ و گناهكار، طریق‌ ستیز و مخالفت‌ پیشه‌ سازد. پس‌ اگر من‌ زنده‌ بمانم‌ پشیمان‌ نگشته‌ام‌؛ و اگر بمیرم‌ مردم‌ مرا ملامت‌ نكنند، و این‌ خواری‌ و ذلّت‌ برای‌ تو بس‌ است‌ كه‌ زنده‌ بمانی‌، و مورد ظلم‌ و تعدّی‌ و تجاوز قرار گیری‌ و نتوانی‌ از حقّ خود دفاع‌ كنی!»

و شاید آن‌ كلمات‌ دُرَربار كه‌ علاّمه‌ معاصر توفیق‌ أبوعلم‌ در كتاب‌ خود موسوم‌ به‌ «أهل‌ البیت‌» آورده‌ است‌، پاسخ‌ حضرت‌ سیّدالشّهداء علیه‌ السّلام‌ در همین‌ جا به‌ حُرّ بن‌ یزید ریاحی‌ بوده‌ است‌؛ آنجا كه‌ فرماید:

« شأنِ من‌ شأن‌ كسی‌ نیست‌ كه‌ از مرگ‌ بترسد! چقدر مرگ‌ در راه‌ وصول‌ به‌ عزّت‌ و احیای‌ حقّ، سبك‌ و راحت‌ است‌. نیست‌ مرگ‌ در راه‌ عزّت‌ مگر زندگانی‌ جاویدان‌؛ و نیست‌ زندگانی‌ با ذلّت‌ مگر مرگی‌ كه‌ با او حیاتی‌ نیست‌. آیا مرا از مرگ‌ می‌ترسانی‌؟! هیهات‌؛ تیرت‌ به‌ خطا رفت‌! و گمانت‌ واهی‌ و تباه‌ شد!  من‌ آن‌ كسی‌ نیستم‌ كه‌ از مرگ‌ بترسم! نفس‌ من‌ از این‌ بزرگتر است‌، و همّت‌ من‌ عالی‌تر است‌ از آنكه‌ از ترسِ مرگ‌، بار ستم‌ و ظلم‌ را بدوش‌ بكشم‌؛ وآیا شما بر بیشتر از كشتن‌ من‌ توانائی‌ دارید؟! مرحبا و آفرین‌ به‌ كشته‌ شدن‌ در راه‌ خدا! ولیكن‌ شما توانائی‌ بر نابودی‌ مَجد من‌، و محو و نیستی‌ عزّت‌ و شرف‌ من‌ ندارید! پس‌ در این‌ صورت‌، من‌ باكی‌ از كشته‌ شدن‌ ندارم‌«

و سیّد الشّهداء علیه‌ السّلام‌ همان‌ كسی‌ است‌ كه‌ می‌فرمود:

« مردن‌ در راه‌ عزّت‌ وبا عزّت‌ بهتر است‌ از زندگی‌ با ذلّت‌«

و همان‌ كسی‌ است‌ كه‌ در موقع‌ جنگ‌ نمودن‌، و حمله‌ور شدن‌ بر سپاه‌ دشمن‌ رَجَز می‌خواند و می‌فرمود:

« مرگ‌ بهتر است‌ از مرتكب‌ عار و ننگ‌ شدن‌؛ و عار بهتر است‌ از دخول‌ در آتش‌«

(یعنی‌ آنچه‌ مرا به‌ آن‌ امر می‌كنید كه‌ تسلیم‌ شدن‌ به‌ حكم‌ یزید و عبیدالله‌ بن‌ زیاد باشد، برای‌ من‌ عار است‌؛ و مرگ‌ برای‌ من‌ بهتر از مرتكب‌ عار شدن‌ من‌ است‌. و اینكه‌ شما دست‌ از جنگ‌ بر نمی‌دارید و آن‌ را عار می‌پندارید، غلط‌ است‌؛ زیرا این‌ مرتكب‌ عار شدن‌ بهتر از دخول‌ در آتش‌ جهنّم‌ است‌. و این‌ فرمایش‌ حضرت‌ در مقابل‌ كلام‌ عمر است‌ كه‌ در وقت‌ مردن‌ چون‌ أمیرالمؤمنین‌علی علیه‌السّلام‌ به‌ او فرمودند: اعتراف‌ كن‌ بر غصب‌ خلافت‌ من‌، در پاسخ‌ گفت‌: این‌ اقرار و اعتراف‌  برای‌ من‌عار است‌؛ النّارُ وَ لا الْعارُ؛ من‌ راضی‌ دارم‌ داخل‌ آتش‌ جهنّم‌ گردم‌ و چنین‌ اعترافی را كه‌ برای‌ من‌ عار است‌ نكنم‌.)

‌برگرفته از كتاب

لمعات الحسین علیه‌السلام           نام مؤلف: سیّد محمّد حسین‌ حسینی‌ طهرانی‌


برچسب ها: موعظه ، عاقبت به خیر ، حرّ ، امام حسین(ع) ،