پنجشنبه 25 آبان 1391

خطبۀ امام حسین (ع) در مکّه

   نوشته شده توسط: عشاق المهدی(ع)    نوع مطلب :محرم ،حضرت امام حسین(علیه السلام) ،

خطبه‌ ‌ حضرت‌ در مكّه‌ مكرمه‌ در حین‌ اراده‌ خروج‌ به‌ كربلا

« و روایت‌ شده‌ است‌ كه‌ چون‌ حضرت‌ سیّد الشّهداء علیه‌السّلام‌، آهنگ‌ خروج‌ به‌ سوی‌ عراق‌ را نمودند در مكّه‌ مكرّمه‌ برای‌ ایراد خطبه‌ ایستاده‌ و چنین‌ گفتند:

حمد و سپاس‌ سزاوار خداست. آنچه‌ را كه‌ خدا بخواهد خواهد شد. و قوّه‌ و قدرتی‌ نیست‌ مگر بخدا. و درود بر رسول‌ و فرستاده‌ او باد.

مرگ‌ بر فرزندان‌ آدم‌ به‌ مثابه‌ گردنبند بر گردن‌ دختر جوان‌ كشیده‌ و بسته‌ شده است‌. و چه‌ بسیار در آرزو و اشتیاق‌ ملاقات‌ و دیدار رفتگان‌ از خاندان‌ خود هستم‌، همانند اشتیاقی‌ كه‌ یعقوب‌ به‌ دیدار یوسف‌ داشت‌. و برای‌ من‌ جائی‌ معیّن‌ و انتخاب‌ شده‌ است‌ كه‌ باید پیكر من‌ در آنجا بیفتد، و من‌ باید به‌ آنجا برسم‌. گویا من‌ می‌بینم‌ كه‌ بند بند مرا گرگان‌ بیابان‌ بین‌ نَواویس‌ و كربلا از هم‌ جدا می‌سازند، و از من‌ شكمبه‌های‌ تهی‌ خود را پر می‌كنند و انبانهای‌ گرسنه‌ خود را سرشار می‌نمایند. فرارگاهی‌ نیست‌ از روزیكه‌ در قلم‌ تقدیر گذشته‌ است‌. رضای‌ خدا رضای‌ ما اهل‌ بیت‌ است‌؛ بر امتحانات‌ و بلاهای‌ او شكیبائی‌ می‌نمائیم‌، و او اجر و مزد شكیبایان‌ را بطور اتمّ و اكمل‌ به‌ ما عنایت‌ خواهد نمود. از رسول‌ خدا، قرابتش‌ كه‌ به‌ منزله‌ پودِ جامه‌ با اصل‌ و ریشه‌ آن‌ جدا نمی شود. و در بهشت‌ برین‌ گرداگرد او جمع‌ می‌شوند، و بدانها چشم‌ رسول‌ خدا تر و تازه‌ می‌گردد، و برای‌ آنها وعده‌ رسول‌ خدا تحقّق‌ می‌پذیرد.( وعده‌ای‌كه‌ خداوند به‌ رسول‌ خدا داده‌ است‌ برای‌ اقربایش‌ منجّز و محقّق می گردد).

پس‌ كسیكه‌ در میان‌ ماست‌، و حاضر است‌ جان‌ خود را ایثار كند، و خون‌ دل‌ خود را فدا كند، و برای‌ لقای‌ خدا نفس‌ خود را آماده‌ نموده‌ است‌؛ با ما كوچ‌ كند كه‌ من‌ در صبحگاهان‌ عازم‌ رحیل‌ هستم‌؛ إن‌شآءالله‌ تعالَی‌.»

‌برگرفته از كتاب

لمعات الحسین علیه‌السلام           نام مؤلف: سیّد محمّد حسین‌ حسینی‌ طهرانی‌


برچسب ها: خطبه ، امام حسین(ع) ، مکه ، کربلا ، محرم ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات