تبلیغات
امام علی(ع): بشنو و بفهم و باور کن بعد بکار ببند تا رستگار شوی. - یا حسین مظلوم
جمعه 26 آبان 1391

یا حسین مظلوم

   نوشته شده توسط: عشاق المهدی(ع)    نوع مطلب :محرم ،حضرت امام حسین(علیه السلام) ،

خطبه‌ سیّد الشّهداء راجع‌ به اصلاح مردم و بیان علت قیام خود

« بار پروردگارا! حقّاً تو می‌دانی‌ كه‌ آنچه‌ از ما تحقّق‌ یافته‌ (از میل‌ به‌ قیام‌ و اقدام‌ و امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منكر و نصرت‌ مظلومان‌ و سركوبی‌ ظالمان‌) بجهت‌ میل‌ و رغبت‌ رسیدن‌ به‌ سلطنت‌ و قدرت‌ مفاخرت‌انگیز و مبارات‌ آمیز نبوده‌ است‌؛ و نه‌ از جهت‌ درخواست‌ زیادیهای‌ اموال‌ و حُطام‌ دنیا !

بلكه‌ به‌ علّت‌ آنست‌ كه‌ نشانه‌ها و علامت‌های‌ دین‌ تو را ببینیم‌، و در بلاد و شهرهای‌ تو صَلاح‌ و اصلاح‌ ظاهر سازیم‌؛ و تا اینكه‌ ستمدیدگان‌ از بندگانت‌ در امن‌ و امان‌ بسر برند، و به‌ واجباتِ تو و سنّت‌های‌ تو و احكام‌ تو رفتار گردد.

پس‌‌هان‌ ای‌ مردم‌! اگر شما ما را یاری‌ ندهید و از درِ انصاف‌ با ما در نیائید؛ این‌ حاكمان‌ جائر و ستمكار بر شما چیره‌ می‌گردند، و قوای‌ خود را علیه‌ شما بكار می‌بندند، و در خاموش‌ نمودن‌ نور پیغمبرتان‌ می‌كوشند.

می‌گردیم‌، و به‌ سوی‌ اوست‌ همه‌ بازگشت‌ها.» و خدا برای‌ ما كافی‌ است‌، و بر او توكّل‌ می‌نمائیم‌، و به‌ سوی‌ او باز

وصیّت‌ حضرت‌ به‌ محمّد بن‌ حنفیّه‌

و در وقتی‌ كه‌ آن‌ حضرت‌ می‌خواستند از مدینه‌ منوّره‌ به‌ مكّه‌ مكرّمه‌ حركت‌ كنند، وصیّت‌ نامه‌ای‌ نوشته‌ و آن‌ را به‌ خاتم‌ خود ممهور نمودند؛ و سپس‌ آن‌ را پیچیده‌ و به‌ برادر خود محمّدبن‌ حنفیّه‌ تسلیم‌ نمودند. و پس‌ از آن‌ با او وداع‌ نموده‌ و در جوف‌ شب‌ سوّم‌ شعبان‌ سنه‌ شصت‌ هجری‌ با جمیع‌ اهل‌ بیت‌ خود به‌ سمت‌ مكّه‌ رهسپارشدند. و آن‌ وصیّت‌ چنین‌ است‌:

« بسم‌ الله‌ الرّحمن‌ الرّحیم‌. اینست‌ آن‌ وصیّتی‌ كه‌ حسین‌بن‌علیّ بن‌ أبی‌طالب‌ به‌ برادرش‌؛ محمّد كه‌ معروف‌ به‌ ابن‌ حنفیّه‌ است‌ می‌نماید:

حقّاً حسین‌ بن‌ علیّ گواهی‌ می‌دهد كه‌ هیچ‌ معبودی‌ جز خداوند نیست‌؛ اوست‌ یگانه‌ كه‌ انباز و شریك‌ ندارد. و بدرستیكه‌ محمّد صلّی‌ الله‌ علیه‌ وآله‌، بنده‌ او و فرستاده‌ اوست‌ كه‌ به حقّ از جانب‌ حقّ آمده‌ است‌. و اینكه‌ بهشت‌ و جهنّم‌ حقّ است‌، و ساعت‌ قیامت‌ فرا می‌رسد و در آن‌ شكّی‌ نیست‌ . و اینكه‌ خداوند تمام‌ كسانی‌ را كه‌ در قبرها هستند برمی‌انگیزاند .

من‌ خروج‌ نكردم‌ از برای‌ تفریح‌ و تفرّج‌؛ و نه‌ از برای‌ استكبار و بلندمنشی‌، و نه‌ از برای‌ فساد و خرابی‌، و نه‌ از برای‌ ظلم‌ و ستم‌ و بیدادگری‌! بلكه‌ خروج‌ من‌ برای‌ اصلاح‌ امّت‌ جدّم‌ محمّد صلّی‌ الله‌ علیه‌ وآله‌ می‌باشد. من‌ می‌خواهم‌ امر به‌ معروف‌ نمایم‌، و نهی‌ از منكر كنم‌؛ و به‌ سیره‌ و سنّت‌ جدّم‌، و آئین‌ و روش‌ پدرم‌ علیّ بن‌ أبی‌ طالب‌ علیه السّلام‌ رفتار كنم.‌ پس‌ هر كه‌ مرا بپذیرد و به‌ قبولِ حقّ قبول‌ كند، پس‌ خداوند سزاوارتر است‌ به حقّ. و هر كه‌ مرا در این‌ امر ردّ كند و قبول‌ ننماید، پس‌ من‌ صبر و شكیبائی‌ پیشه‌ می‌گیرم‌، تا آنكه‌ خداوند میان‌ من‌ و میان‌ این‌ جماعت‌، حكم‌ به‌ حقّ فرماید؛ و اوست‌ كه‌ از میان‌ حكم‌ كنندگان‌ مورد اختیار است‌.

و این‌ وصیّت‌ من‌ است‌ به‌ تو ای‌ برادر! و تأیید و توفیق‌ من‌ نیست‌ مگر از جانب‌ خدا؛ بر او توكّل‌ كردم‌، و به‌ سوی‌ او بازگشت‌ می‌نمایم‌. و سلام‌ بر تو و بر هر كه‌ از هدایت‌ پیروی‌ نماید. و هیچ‌ جنبش‌ و حركتی‌ نیست‌، و هیچ‌ قوّه‌ و قدرتی‌ نیست‌؛ مگر به‌ خداوند بلند مرتبه‌ و بزرگ.»

علیه‌السلام درباره: علم، تجربه، شرافت، قناعت، دوستی، تدبیر و مظلوم  پند و اندرزهای‌ امام‌ حسین

« حضرت‌ سیّد الشّهداء علیه‌ السّلام‌ چنین‌ فرمود: تدریس‌ و تدرّس‌ علم‌، پیوند معرفت‌ است‌، و درازای‌ مدّت‌ تجربه‌ موجب‌ زیادی‌ عقل‌ است‌. و شرف‌ انسان‌ تقوای‌ اوست‌، و قناعت‌ پیشگی‌، راحت‌ بدن‌ است‌، و كسیكه‌ تو را دوست‌ دارد از ناشایستگی‌ تو را منع‌ می‌كند؛ و كسیكه‌ تو را دشمن‌ دارد تو را بكار زشت‌ ترغیب‌ می‌نماید.»

 و نیز از مواعظ‌ آن‌ حضرت‌ است‌ كه‌:

« و حضرت‌ فرمودند: بپرهیز از انجام‌ كاری‌ كه‌ موجب‌ پوزش‌ و عذرخواهی‌ تو گردد؛ مؤمن‌ كسی‌ است‌ كه‌ بدی‌ نمی‌كند و عذرخواهی‌ نیز‌ نمی‌نماید، و امّا منافق‌ كسی است‌ كه‌ هر روز بدی‌ می‌كند و سپس‌ پوزش‌ می‌طلبد.»

«و به‌ فرزندش‌ حضرت‌ سجّاد، علیّ بن‌ الحسین‌ علیهما السّلام‌ چنین‌ پند می‌دهد: ای‌ نور دیده‌ من‌! بپرهیز از ستم‌ بر كسیكه‌ غیر از خداوند جلَّ و عزّ یار و یاوری‌ ندارد.»

‌برگرفته از كتاب

لمعات الحسین علیه‌السلام           نام مؤلف: سیّد محمّد حسین‌ حسینی‌ طهرانی

 


برچسب ها: امام حسین(ع) ، روز اول ، خطبه ، وصیت ، محرم ،