تبلیغات
امام علی(ع): بشنو و بفهم و باور کن بعد بکار ببند تا رستگار شوی. - تاویلات قرآنی بخش3
سه شنبه 9 آبان 1391

تاویلات قرآنی بخش3

   نوشته شده توسط: عشاق المهدی(ع)    نوع مطلب :غدیر خم،ولایت ،

سوره 3

سوره مبارکه آل عمران

آیۀ81: « وَ إِذ اَخَذَ اللهُ میثاقَ النَبَیِّنَ لَما آتَیتُکُم مِن کِتاب وَ حِکمَةٍ ثُمَّ جاءَ کُم رَسولٌ مُصَدِّقٌ لِما مَعَکُم لِتُؤمِنُنَّ بِهِ وَلَتَنصُرُنَّهُ قالَ أَقرَرتُم وَ أَخَذتُم عَلی ذالِکُم إِصری قالوا أَقرَرنا قالَ فَاشَهدوا وَ أنَا مَعَکُم مِن الشّاهِدینَ »

( و هنگامی که خداوند از پیامبران پیمان گرفت که چون به شما کتاب و حکمت دادم سپس پیامبری به سوی شما آمد که آنچه با شماست را تصدیق می کند، به او ایمان بیاورید و او را یاری کنید؛ خداوند فرمود: آیا به این موضوع اقرار دارید و بر آن عهد من پیمان بستید؟ گفتند: اقرار داریم، خداوند فرمود پس گواه باشید، من هم با شما از گواهانم. )

 

امام صادق (ع) می فرماید: خداوند هیچ پیامبری را مبعوث نفرموده مگر آنکه در آخر الزمان به دنیا رجعت می کند و امیرالمؤمنین علی (ع) را یاری می کند؛ و آن قول خداوند است که می فرماید: "لتؤمنن به" یعنی به رسول خدا (ص) ایمان می آورند. "لَتَنصُرُنَّهُ" یعنی امیرالمؤمنین علی (ع) را یاری می کنند.

ترجمه تفسیر قمی ج1 ص313 – بحارالانوار ج53 ص50- نورالثقلین ج1 ص359- تفسیر آصفی ج1 ص159

 

 

آیۀ85: « وَ مَن یَبتَبِغ غَیرَ الاِسلام دیناً فَلَن یُقبَلُ مِنهُ وَ هُوَ فی الآخِرَهٌ مِنَ الخاسِرینَ »

آیۀ86: « کَیفَ یَهدِی اللهُ قَوماً کَفَرُوا بَعدَ ایمانِهِم وَ شَهِدوا أَنَّ الرَّسولَ حَقَّ وَ جاءَ هُمُ البَیِّناتُ وَ اللهُ لا یَهدیِ القَومَ الظّالِمینَ »

 

آیات87-88-89-90-91 در این رابطه هستند.

آیۀ85 از محکمات است. سپس خداوند آنهایی را که عهد الهی را درباره امیرالمؤمنین (ع) نقض کرده و بعد از رسول خدا (ص) کافر شدند را ذکر کرده و فرموده: آیات 86-91.

همه این آیات درباره دشمنان آل محمد (علیه السلام) نازل شده است.

ترجمه تفسیر قمی ج1 ص316

 

آیۀ103: « وَ اعتَصِموا بِحَبلِ اللهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقوا .....

یعنی به توحید و ولایت چنگ بزنید.

در روایت ابوالجارود آمده است که امام باقر (ع) درباره آیۀ "ولا تفرقوا" می فرمایند: خداوند تبارک و تعالی می دانست که آنها به زودی بعد از پیامبرشان متفرق می شوند و بینشان اختلاف می افتد و لذا آنها را از متفرق شدن نهی فرموده همچنان که امت های قبل از آنها را نهی کرده بود و به آنها امر نمود که بر ولایت آل محمد (علیه السلام) چنگ بزنند تا متفرق نگردند.

ترجمه تفسیر قمی ج1 ص319 – بحارالانوار ج24 ص85 / ج65 ص 233– نورالثقلین ج1 ص377 – کنزالدقائق ج2 ص185                                                                                                                                                          

 

آیۀ104: « وَلتَکُن مِنکُم أُمَّهٌ یَدعونَ اِلی الخَیرِ وَ یَأمُرونَ بالمَعروفِ وَ یَنهَونَ عَنِ المُنکَرِ وَ اُولئِکَ هُمُ المُفلِحونَ »

 

( وباید از میان شما گروهی دعوت به نیکی و امر به معروف و نهی از منکر کنند که آنها همان رستگاران هستند. )

امام باقر (ع) دربارۀ آیۀ " وَلتَکُن مِنکُم أُمَّهٌ یَدعونَ اِلی الخَیرِ" می فرماید: این آیه در حق آل محمد (ع) و پیروان آنها که به سوی خیر دعوت می کنند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند نازل شد.

ترجمه تفسیر قمی ج1 ص319 – بحارالانوار ج24 ص 153- تفسیر برهان ج2 ص88- کنز الدقائق ج2 ص191 – نور الثقلین ج1 ص380.

 

آیۀ193و194و195

« رَبَّنا إِنَّنا سَمِعنا مُنادِیاً یُنادیِ لِلایمانِ » یعنی رسول خدا (ص) که به سوی ایمان فرا می خواند تا اینکه فرمود: « اِنَّکَ لا تُخلِفُ المیعادَ » سپس امیرالمؤمنین (ع) و یاران آن حضرت را ذکر فرمود و فرمود: « فَالَّذینَ هاجَروا وَ اُخرِجوا مِن دیارِهِم » یعنی امیرالمؤمنین و سلمان و ابوذر هنگامی که خروج کنند.

ترجمه تفسیر قمی ج1 ص368

 

آیۀ200: « یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنوُا اصبِروا وَ صابِروا وَ رابِطوا وَ تَّقُو اللهَ لَعَلَّکُم تُفلِحونَ »

" اصبِروا وَ صابِروا وَ رابِطوا"

امام صادق (ع) می فرماید: بر مصیبتها شکیبایی بورزید و بر فرائض صبر نمایید و از ائمه (علیهم السلام) پیروی نموده و با آنها را بطه برقرار کنید.

ترجمه تفسیر قمی ج1 ص370 – بحارالانوار ج24 ص220

 


برچسب ها: دشمنان ولایت ، آل الله(ع) ، قرآن ، حضرت علی(ع) ، غدیر خم ،