تبلیغات
امام علی(ع): بشنو و بفهم و باور کن بعد بکار ببند تا رستگار شوی. - حدیث ثقلین قابل انکار نیست

10- حدیث ثقلین

در منسد احمد از ابو سعید خدرى نقل شده است كه پیامبر فرمود: «من دو میراث براى شما باقى مى‏گذارم كه اگر به آنها دست یازید گمراه نشوید؛ آن دو میراث گرانسنگ، یكى از دیگرى برتر است: كتاب خدا و اهل بیت و خاندانم. این دو از هم جدا نمى‏گردند تا بر حوض وارد شوند.»

احمد همین روایت را با طریقه‏هاى دیگر بیان نموده است.

در دو موضع صحیح مسلم از زید بن ارقم روایت شده است كه فرستاده خدا در كنار آبى میان مكه و مدینه كه «خم» نامیده مى‏شد خطبه خواند و پس از اندرز فرمود:

 «اى مردم من انسانى هستم كه بدون تردید فرشته مرگ و فرستاده خدایم را دیدار خواهم كرد اما در میان شما دو میراث گرانقدر بر جاى مى‏نهم، نخستین آنها كتاب حق است كه در آن هدایت و نور است، به آن دست یازید و چنگ زنید، در آن بیندیشید و به آن اهتمام ورزید. سپس فرمود: و اهل بیت و خاندان من، اهل بیتم را به شما خاطر نشان مى‏كنم، در رفتار با آنها خداوند را به یاد آورید در رفتار با آنها خداوند را به یاد آورید در رفتار با آنها خداوند را به یاد آورید.» «1»

زمخشرى كه از دشمن‏ترین افراد نسبت به خاندان پیامبر بود و جمهور او را مرد امین و معتمد مأمون مى‏شناسند، روایت مى‏كند كه پیامبر فرمود: «فاطمه قلب و پسرانش پاره تن و شوهرش نور چشمان منند. امامانى كه از فرزندان اویند امینان خدایند و بند كشیده میان حق و خلق، هر كه به آنها چنگ زند رهایى یابد و هر كه‏ ایشان را فرو نهد، فرو افتد.» «2»


1- مسند احمد ابن حنبل ج 5  ص 181 و ج 4 ص 366    فیض القدیر ج 3 ص 14و........

2- زمخشرى (المناقب ، خطی، ص 213)      شیخ جمال الدین حنفی موصلی (بحر المناقب ،خطی ،ص 116)     و......

ترجمه نهج الحق و كشف الصدق، ص: 237و238


برچسب ها: دین ، قرآن ، عترت ، حدیث ثقلین ، غدیر خم ، مولا علی(ع) ، رسول الله(ص) ،