تبلیغات
امام علی(ع): بشنو و بفهم و باور کن بعد بکار ببند تا رستگار شوی. - آیان قرآن در مورد حضرت بقیة الله(علیه السلام) 2

سوره صافات، آیه 83

وَ إِنَّ مِن شِیعَتِهِ لابْرَهِیمَ(83)

و به راستی که از جمله‏ی شیعیان او (نوح) ابراهیم است.

جابر بن یزید جعفی از امام صادق علیه‏السلام از تفسیر این آیه شریفه که خداوند می‏فرماید (و به راستی که از جمله شیعیان او ابراهیم است) پرسش نمود.

امام علیه‏السلام در پاسخ فرمود: همانا خداوند سبحان. زمانیکه ابراهیم علیه‏السلام را آفرید. پرده از جلوی چشمش برگرفت ابراهیم نگاه کرد و نوری را کنار عرش مشاهده نمود.

عرضه داشت، خداوندا: این نور چیست؟ به او گفته شد:

این نور محمد صلی الله علیه و آله و سلم برگزیده از خلق من است.

و نوری در کنار آن نور دید. پرسید خدایا و این نور چیست؟

از سوی خداوند به او گفته شد:

این نور علی بن ابیطالب علیه‏السلام یاور دین من است.

در کنار آن دو نور سه نور دیگر دید. پرسید خدایا این نورها چیستند؟

به او گفته شد: این نور فاطمه علیهاالسلام است که دوستانش را از آتش باز داشته و جدا کرده و نور دو پسرش حسن و حسین علیهماالسلام می‏باشد.

آنگاه ابراهیم گفت: پروردگارا نه نور دیگر هم می‏بینم که پیرامون آنان را گرفته‏اند. گفته شد. ای ابراهیم اینان امامان از فرزندان علی و فاطمه علیهماالسلام هستند پس ابراهیم عرضه داشت.

بار خدایا به حق این پنج تن تو را سوگند می‏دهم که به من بشناسانی آن نه تن را که کیانند.

خداوند فرمود: ای ابراهیم! اولین آنها علی بن الحسین علیه‏السلام است و پسرش محمد صلی الله علیه و آله و سلم و پسرش جعفر علیه‏السلام و پسرش موسی علیه‏السلام و پسرش علی علیه‏السلام و پسرش محمد علیه‏السلام و پسرش علی علیه‏السلام و پسرش حسن علیه‏السلام و حجت قائم علیه‏السلام پسر اوست.

آنگاه ابراهیم گفت: ای خدای من و سید من نورهایی را می‏بینم که پیرامون آنها حدقه زده‏اند که شماره آنها را جز تو کسی نمی‏داند.

گفته شد: ای ابراهیم، اینان شیعیان امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه‏السلام می‏باشند.

ابراهیم گفت، به چه نشانه‏ها و علامتهایی شیعیان او شناخته می‏شوند؟

خداوند فرمود: به خواندن پنجاه و یک رکعت نماز و بلند خواندن (بسم الله الرحمن الرحیم) و قنوت گرفتن پیش از رکوع و انگشتری به دست راست کردن در این هنگام ابراهیم علیه‏السلام گفت: خداوندا: مرا از شیعیان امیرالمومنین علیه‏السلام قرار ده.

امام صادق علیه‏السلام فرمود: پس خداوند این مطلب را در کتاب خود خبر داده که می‏فرماید: (و به راستی که از جمله شیعیان او ابراهیم است

 

المحجة فی ما نزل فی القائم الحجة.

----------------------

سوره سجده، آیه 29

قُلْ یَوْمَ الْفَتْح لا یَنفَعُ الَّذِینَ كَفَرُوا إِیمَنُهُمْ وَ لا هُمْ یُنظرُونَ(29)

بگو روز پیروزی ایمان آوردن سودی به حال کافران نخواهد داشت و به آنها هیچ مهلت داده نمی‏شود.

ابن دراج می‏گوید شنیدم حضرت صادق علیه‏السلام درباره‏ی قول خداوند عزوجل که می‏فرماید: (ای رسول ما بگو: در روز پیروزی ایمان کسانی که کفر ورزیدند سودی به حالشان نخواهد داشت و مهلت داده نخواهد شد.) فرمود:

روز فتح و پیروزی روزیست که دنیا بر روی حضرت قائم علیه‏السلام گشوده می‏شود کسی که پیش از آن هنگام مومن نبوده و بعد از این فتح یقین کند. ایمانش نفعی به حالش نخواهد داشت.

ولی هر که پیش از آن ایمان داشته و منتظر ظهورش بوده ایمانش برایش سودمند خواهد بود و خداوند مقام و شأنش را نزد قائم علیه‏السلام بزرگ خواهد ساخت و روز قیامت و رستاخیز بهشتش را برایش زینت خواهد کرد و آتشش را از وی محجوب خواهد فرمود و این است پاداش دوستان و اهل ولایت امیرالمومنین علیه‏السلام و ذریه طاهرین آن حضرت علیهم‏السلام.

 

المحجة فی ما نزل فی القائم الحجة.

----------------------

سوره یونس، آیه 20

وَ یَقُولُونَ لَوْ لا أُنزِلَ عَلَیْهِ ءَایَةٌ مِّن رَّبِّهِ فَقُلْ إِنَّمَا الْغَیْب للَّهِ فَانتَظِرُوا إِنی مَعَكُم مِّنَ الْمُنتَظِرِینَ(20)

و می‏گویند چرا معجزه‏ای از پروردگارش بر او نازل نمی‏شود. بگو غیب و معجزات برای خدا و به فرمان او است.

شما در انتظار باشید من هم با شما در انتظارم.

از امام صادق علیه‏السلام درباره‏ی فرموده‏ی خدای عزوجل.

(«الم» این کتاب هیچ تردیدی در آن نیست هدایتگر متقیان است. کسانیکه به غیب ایمان آورند) پرسیدم.

امام علیه‏السلام فرمود: متقین در این آیه شیعیان علی علیه‏السلام هستند. و غیب همان حجت قائم غائب علیه‏السلام می‏باشد و شاهد بر این مدعا فرموده‏ی خداوند است در این آیه که می‏فرماید:

و کافران گویند: چرا آیت و نشانه‏ای از پروردگارش بر او نازل نمی‏شود. پس بگو همانا غیب مخصوص خداوند است. پس منتظر باشید که من نیز از منتظران هستم.

 

کمال الدین شیخ صدوق «ره»، جلد 2، ص 340.

----------------------

سوره‏ نساء، آیه 59

یَأَیهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسولَ وَ أُولی الأَمْرِ مِنكمْ ...(59)

ای کسانی که ایمان آورده‏اید، اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر خدا و صاحبان امر را.

جابر بن یزید جعفی می‏گوید. شنیدم که جابر بن عبدالله انصاری چنین می‏گفت: هنگامیکه خداوند عزوجل بر پیامبرش حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم این آیه را نازل کرد.

عرض کردم یا رسول الله:

خدا و رسولش را شناختیم. اولوالامر که خداوند طاعتشان را به طاعت تو مقرون ساخته کیانند؟

رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

آنان جانشینان من هستند ای جابر. و امامان مسلمین پس از من می‏باشند. نخستین آنها علی بن ابیطالب. سپس حسن، سپس حسین. سپس علی بن الحسین. سپس محمد بن علی که در تورات به باقر معروف است و تو ای جابر او را درک خواهی کرد. پس هر گاه او را ملاقات کردی سلام مرا به او برسان.

سپس جعفر صادق. سپس موسی بن جعفر. سپس علی بن موسی. سپس محمد بن علی.

سپس علی بن محمد. سپس حسن بن علی، سپس همنام و هم کنیه‏ی من حجت خدا در زمین و بقیة الله در بین بندگان خدا فرزند حسن بن علی.همان که خدای (تعالی ذکره) بوسیله او مشارق و مغارب زمین را بر دستهای او فتح خواهد کرد.

آنکه از شیعیان و دوستانش غیبتی خواهد داشت که در زمان غیبتش بر اعتقاد به امامتش ثابت نمی‏ماند مگر کسی که خداوند دلش را برای ایمان آزمایش کرده باشد.

جابر بن عبدالله انصاری گوید: عرضه داشتم یا رسول الله.

آیا برای شیعیان نفعی از او در زمان غیبت هست؟

فرمود: آری.

سوگند به آنکه مرا به پیغمبری مبعوث ساخت. آنها را در عصر غیبت به نور او روشنایی می‏گیرند و به وسیله ولایت او بهره‏مند می‏گردند. هم چنان که مردم از نور خورشید سود می‏برند هر چند که ابری آن را بپوشاند.

ای جابر این از مکنون سر الهی و مخزون علم اوست. آن را جز از اهلش مخفی بدار.

 

کمال الدین و تمام النعمه، شیخ صدوق «ره»، جلد 1، ص 253.

----------------------


برچسب ها: آیات الهی ، قرآن ، امام زمان(ع) ، نکته ،